Knjiga, simpozij in film o delu v Albaniji
Bojan Adamič, ki je bil leta 1947 v Albanijo napoten kot kulturna pomoč, je pomagal pri vzpostavitvi orkestra Radia Tirana in v domovino poslal predloge za napotitev novih glasbenih pedagogov v to državo še istega leta. Očaran od albanske folklore je tudi aranžiral njihove številne narodne melodije, septembra 1947 pa je v Tirani dokončal tudi svojo skladbo Sonatina.
Adamič je imel tudi številne samostojne klavirske koncerte v krajih po celotni Albaniji. V zapuščini se je nahajal tudi časopisni članek, v katerem ga avtor pohvali za njegov nastop v kraju Korce v Albaniji.
Številni dokumenti, ki jih hranijo v Arhivu Jugoslavije Beograd, pojasnjujejo tako njegovo napotitev, kot tudi vlogo v okviru sodelovanja pri pripravi programov na albanskem radiu in pri vzpostavitvi njihovega orkestra. Posebno zanimivo je tudi njegovo poročilo, ki ga je odposlal koncem maja 1947 in v katerem opisuje stanje v orkestru in na Radiu Tirana.
Njegovo delo je, sodeč po pismih, ki jih je pošiljal svoji ženi, obsegalo: V Radiu pregledovanje arhiva, poslušanje plošč, razgovori z direktorjem, ki so šli preko tolmača, proti večeru preizkušanje glasov za novi zbor, obenem popravljanje programa, če kaj ni bilo v redu.
Dirigiral je orkestru, pisal kompozicije za orkester, da so se potem drugi podpisali, kot da je njihovo, nekaj časa je moral hoditi še na umetniško šolo zaradi bolezni kolega. Aktivno se je vključil v pripravo načrta za reformo vsega njihovega glasbenega življenja, sodeloval je v sindikatu, ki je bil še v nastajanju.
Ob ponedeljkih in četrtkih zvečer se je učil albanščino, v sredo in petek imel privatne ure za dirigenta Radia (ki so bile zastonj), ob petkih je bil zadolžen tudi za poslušanje oddaj v Radiu, v soboto je imel sindikalni sestanek, predavanja, koncert, ali pa predstavo z njihovim gledališčem, kjer moral biti na odru zraven. Pogosto je bilo to v Draču.
Samo včasih je zjutraj uspel kaj zaigrati tudi na klavir. V vsem času, ko je bil v Albaniji (dokumentiran je čas 5 mesecev od maja do septembra 1947 leta), je imel samostojne klavirske koncerte v Tirani, Draču, potem na Omladinski progi, v Berati, Kucovi, Elbasana, Skadarju, v Korci, Gjinokastru, Vlore…
Zgoraj opisano Adamičevo delo je bilo predstavljeno na treh večjih dogodkih v Albaniji, za katere je vladalo izredno zanimanje in so bili tudi najširše medijsko podprti! Tako simpozij leta 2022, kot izdaja knjige Skladatelj Bojan Adamič v Albaniji in praizvedba skladbe Sonatina, katero je Adamič napisal leta 1947 v Tirani. V Sloveniji pa so pripravili dokumentarni film Albanska sonatina, ki lepo zaokrožuje predstavitev Adamičevega dela in življenja v Albaniji leta 1947.
Sodelovanje družine Bojana Adamiča z g. Petrom Japljem, takratnim veleposlanikom Slovenije v Albaniji, se je namreč pričelo leta 2021 z njegovim predlogom, da bi za obeležitev 30-letnice diplomatskih odnosov med Slovenijo in Albanijo, pripravili koncert z Adamičevo glasbo. Ideja se je kaj hitro razširila do prof. Vasil Toleja iz Albanske Akademije za Znanost in do dr. Darje Koter iz Akademije za glasbo v Ljubljani z željo po implementaciji v okviru mednarodnem simpozija.
V okviru predstavitve Adamičevega dela v Albaniji leta 1947 so potekali:
-
4. maja leta 2022, na dan natanko 75 let po Adamičevem prihodu v Tirano, je bil organiziran zelo zanimiv mednarodni simpozij na Albanski Akademiji za Znanost v Tirani.
-
8. februarja 2024, na Prešernov dan (Adamič je leta 1979 prejel Prešernovo nagrado za njegov filmski opus), je bila v Gledališču opera in balet v Tirani slavnostna predstavitev knjige Skladatelj Bojan Adamič v Albaniji avtorjev prof. Vasil Tole-ja in dr. Darje Koter. Dogodek je bil tudi medijsko zelo dobro pokrit.
-
22. maja 2024 je bil v studiu Albanske Radio in Televizije v Tirani koncert v izvedbi njihovega simfoničnega orkestra s slovenskim dirigentom, g. Simonom Krečičem. Na programu sta bili praizvedba skladbe Sonatina iz leta 1947, ki je bila napisana v Tirani in je tudi vključena v slovenski dokumentarni film Albanska sonatina in Adamičeva skladba Pomladno hrepenenje iz filma Vesna.
Koncert so s svojo prisotnostjo počastili tudi predsednica Slovenije, gospa Nataša Pirc Musar, predsednik Albanije, gospod Bajram Began, veleposlanik Slovenije v Tirani, gospod Peter Japelj, številni glasbeniki iz Albanije, Alenka Adamič, hči Bojana Adamiča in Gregor Makuc, Adamičev vnuk.
Vse našteto pomeni za družino Bojana Adamiča ne le veliko čast, temveč tudi zavezo po nadaljnjem sodelovanju z Albanijo na kulturnem področju.
-
10. oktobra 2024 je bila v Kinodvoru v Ljubljani, slavnostna predpremiera dokumentarnega filma Albanska sonatina. Avtorica filma Natalija Gorščak je v produkciji RTV Slovenija pripravila zanimiv dokumentarec, ki opisuje napotitev Bojana Adamiča kot kulturno pomoč v Albanijo in njegovo tamkajšnje delo od maja do septembra 1947. Predpremiera je bila tudi medijsko podprta.
Na programu sta še prevod knjige Skladatelj Bojan Adamič v Albaniji v slovenski in morda v angleški jezik in postavitev slike/mozaika Bojana Adamiča izpod rok priznanega Albanskega avtorja Saimir Strati-ja v Tirani.